WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

   

 

Projekty EU

 

Szanowni Państwo

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym rozpoczyna realizację projektu „Edukacja włączająca w Gminie Wilkowice- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wilkowicach” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Projekt ten ma na celu wsparcie edukacji włączającej w kształceniu ogólnym w szkole poprzez organizację zajęć dodatkowych, a także działania obejmujące wyposażenie placówki.

W ramach projektu zaplanowano dla uczniów zajęcia specjalistyczne, rozwijające i dydaktyczno- wyrównawcze. Warunkiem udziału jest dostarczenie do szkoły wypełnionej „Ankiety zgłoszeniowej dla ucznia/uczennicy”. W najbliższym czasie dokumenty te zostaną rozdane uczniom w szkole. Ankieta ma dotyczyć danych dziecka, ale podpisuje ją rodzic/ opiekun prawny. Zwracam się z prośbą o wypełnienie dokumentów i zwrot do osoby prowadzącej zajęcia.

Władysław Nikiel
Dyrektor szkoły

Kartka dla medyka

Kategoria: Wydarzenia
Opublikowano: wtorek, 07, kwiecień 2020
GrEgOr

"Kartka dla medyka" to ogólnopolska akcja uczniów i nauczycieli, która polega na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. Również uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli w niej udział i wyrazili swoje podziękowanie służbom medycznym poprzez wysłanie wykonanych prac do szpitali a także ich publikację na naszej stronie. Niech te piękne pracę będą wyrazem naszego podziękowania dla służb medycznych za trud i ich ciężką pracę. Jest znak oda nas dla nich, że doceniamy to co robią.

DZIĘKUJEMY!!!

FOTORELACJA - kliknij WIĘCEJ

Czytaj więcej: Kartka dla medyka

Czarowanie słowem

Kategoria: Wydarzenia
Opublikowano: poniedziałek, 16, marzec 2020
GrEgOr

„Czarowanie słowem” w SP nr 2 im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach

10 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Wilkowicach z Oddziałami Sportowymi odbył się szkolny finał konkursu recytatorskiego, który nosił tytuł „Czarowanie słowem”, a jego tematem przewodnim były wiersze Jana Brzechwy. Uczniowie reprezentowali swoje umiejętności w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i klasy 5-6. Wszyscy dołożyli ogromnych starań, aby wybrany przez siebie wiersz zaprezentować z odpowiednią intonacją, dykcją, gestykulacją, a nawet prezentacją przygotowanych rekwizytów. Wszyscy wiemy, że wiersze Jana Brzechwy znacznie poprawiają humor, więc śmiechu było co niemiara. Jury przyznało w każdej kategorii trzy miejsca. Podium prezentowało się następująco: klasy 1-3: 1. miejsce - Lena Hałaczkiewicz, 2. miejsce-  Tobiasz Ślusarczyk, 3. miejsce - Magdalena Jakubiec; klasy 5-6: 1. miejsce - Wiktoria Jaworska, 2. miejsce - Bartłomiej Lewandowski, 3. miejsce - Julia Senk-Jachnicka. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie mamy nadzieję, że „Czarowanie słowem” to początek pięknej tradycji pod patronatem Królowej Jadwigi.

Katarzyna Szczęść

FOTORELACJA - kliknij więcej

Czytaj więcej: Czarowanie słowem

Budki dla ptaków i motyli

Kategoria: Wydarzenia
Opublikowano: poniedziałek, 16, marzec 2020
GrEgOr

W SP2 im Królowej Jadwigi w Wilkowicach budowaliśmy budki dla ptaków i domki dla motyli

W dniach 5 oraz 6 marca 2020 r. naszą szkołę odwiedził pan Jarosław Kasprzyk - przedstawiciel Klubu Gaja, który przeprowadził zajęcia przyrodniczo techniczne w klasach I,II oraz III.  Pan Jarosław przygotował prezentację o wybranych gatunkach ptaków, które zamieszkują nasz kraj. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądały się zdjęciom, poznawały nazwy ptaków, ich zwyczaje żywieniowe oraz ciekawostki z nimi związane.  Największe poruszenie wzbudziła jednak budowa dwóch budek dla ptaków. Większej dla większych gatunków i mniejszej dla mniejszych gatunków, a także domków dla motyli. Dzieci do budowy przystąpiły z wielkim zapałem i zainteresowaniem. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów oraz bezcennej pomocy pana Jarosława nasza placówka zyskała trzy duże budki, trzy małe budki oraz trzy piękne domki dla motyli. Serdecznie dziękujemy panu Jarosławowi za miłe, pełne drogocennych informacji spotkanie.

Katarzyna Mrówka

FOTORELACJA - kliknij więcej

Czytaj więcej: Budki dla ptaków i motyli

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: środa, 11, marzec 2020
GrEgOr

 

Szanowni Państwo,

Od 12 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Rodzicu, 

  • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze; 
  • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny; 
  • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS; 
  • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
  • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
  • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu, 

  • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe); 
  • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki; 
  • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela; 
  • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Info - Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej

Laureatka Konkursu Przedmiotowego z Geografii!

Kategoria: Osiągnięcia
Opublikowano: poniedziałek, 09, marzec 2020
GrEgOr

Uczeń klasy 8a Oliwier Pszczółka został laureatem konkursu przedmiotowego z geografii. Do konkursu przygotowywał go nauczyciel geografii Andrzej Błachut. Serdecznie gratulujemy!!!

Profilaktyka - Koronawirus

Kategoria: Aktualności
Opublikowano: piątek, 28, luty 2020
GrEgOr

ZALECENIA JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego?
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

 Powodem do niepokoju są takie objawy jak:

  • gorączka powyżej 38o,
  • kaszel,
  • duszności i problemy z oddychaniem,
  • bóle mięśni,
  • ogólne zmęczenie.

Mieszkańcy, którzy wrócili z podróży do obszarów występowania COVID-19 lub mieli bliski kontakt z kimś kto może być chory, w ciągu 14 dni przed wystąpieniem powyższych objawów powinni:

*bez zwłoki telefonicznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: 33/499-29-22. Po godz. 15:00 czynny jest numer alarmowy: 504-022-816. Jak mówi dr Jarosław Rutkiewicz, szef bielskiej stacji te numery już są obciążone, stąd prośba o zachowanie spokoju i dzwonienie tylko w uzasadnionych przypadkach,

*lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. „W naszym przypadku najbliższe takie oddziały znajdują się w szpitalach w Cieszynie i Tychach”- mówi Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

Należy pamiętać, że leczenie jest bezpłatne.

Jeśli ktoś właśnie wrócił z podróży do obszarów dotkniętych koronawirusem  i nie ma niepokojących objawów powinien zachować spokój. „Zalecenia są takie, aby przez kolejne 14 dni obserwować się: codziennie mierzyć temperaturę i zwracać uwagę na występowanie objawów grypopodobnych”- mówi dyrektor bielskiego Sanepidu dr Jarosław Rutkiewicz. Powinniśmy przy tym normalnie funkcjonować: chodzić do pracy, czy do szkoły. Jeśli w tym czasie pojawią się powody do niepokoju postępujemy, jak w punkcie wyżej (zawiadamiamy Sanepid lub zgłaszamy się na oddział zakaźny). 

W związku z pojawiającymi się pytaniami i obawami dotyczącymi zachorowań, które są wywołane koronawirusem informujemy, że wszelkie informacje można uzyskać poprzez kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej.

 Poniżej podajemy linki

 

Opracowano na podstawie:

  1. „Nowy koronawirus SARS-Cov-2 – ZALECENIA (Aktualizacja na dzień 21 lutego 2020 r.)”  artykuł na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego;
  2. „Koronawirus. Jak się zachować?” artykuł na stronie Starostwa Powiatowego

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kategoria: Osiągnięcia
Opublikowano: piątek, 28, luty 2020
GrEgOr
Zdobyliśmy pierwsze miejsce na etapie gminnym III Powiatowego Konkursu "Lepiej zapobiegać iż leczyć"! Reprezentacja naszej szkoły wykazała się dużą wiedzą pokonując kolegów z innych szkół naszej gminy. Dumnie będziemy reprezentować naszą szkołę i gminę na etapie powiatowym.
 
Gratulujemy uczestnikom, dziękujemy Pani L.Turek za przygotowanie do konkursu oraz Urzędowi Gminy w Wilkowicach za piękne nagrody.
  • IMG_20200228_091837
  • IMG_20200228_091845
  • IMG_20200228_094024

  • IMG_20200228_094212
  • IMG_20200228_094331
  • IMG_20200228_094336