Aktualności
Sukcesy narciarek biegowych
LETNIE SUKCESY NASZYCH NARCIAREK
6 października uczennice naszej Szkoły zakończyły starty w Pucharze Polski na nartorolkach. Zawody odbywały się prawie co tydzień, począwszy od 9 września. Ogromny sukces odniosła Maria Jakubiec wygrywając ostatecznie Puchar Polski w kat. jun. C, w czołówce znalazła się również kolejna nasza uczennica Zofia Dusińska - 5 miejsce.
Przedstawiamy wyniki jakie uzyskały nasze uczennice podczas tego cyklu zawodów:
Wicemistrzostwo Rejonu w biegach przełajowych!
TYTUŁ WICEMISTRZYŃ REJONU OBRONIONY
W Czechowicach-Dziedzicach odbyły się Powiatowe Sztafetowe biegi przełajowe. Celem naszej drużyny dziewczyn, był awans do zawodów rejonowych, czyli zajęcie 1 lub 2 miejsca. Pomimo choroby, niektórych dziewczyn udało nam się uzyskać awans. Po pierwszych 3 zmianach dwie drużyny w tym nasza wypracowały przewagę, po której nasze biegaczki mogły spokojnie ukończyć bieg na 2 miejscu, oszczędzając siły na Finał Pucharu Polski na nartorolkach, który odbywał się 2 dni później.
Podczas zawodów Rejonowych w Zabrzegu pech niestety nas nie opuścił, ponieważ kontuzji doznała jedna z najszybszych dziewczyn naszej drużyny. Mimo wielu przeciwnościom losu dziewczyny zostawiły na trasie całe swoje serce oraz bardzo dużo łez przegrywając niewiele tylko z SP33 Bielsko-Biała, a jednocześnie odnosząc zwycięstwo m.in. nad SP2 Bystra, rewanżując się tym samym za powiaty. Wynik jaki uzyskały dziewczyny podczas zawodów rejonowych budził straszny niedosyt, bo gdyby… ale taki jest sport.
Czytaj więcej: Wicemistrzostwo Rejonu w biegach przełajowych!
Mistrzostwo Powiatu w Piłce Nożnej
Uczniowie naszej szkoły zdobyli Mistrzostwo Powiatu w Piłce Nożnej! Gratulujemy uczniom oraz trenerom!
Dzień Edukacji Narodowej 2018
16 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, w czasie której uczniowie w żartobliwych scenkach przedstawili rzeczywistość szkolną. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez pana Dyrektora na uczniów naszej szkoły. Świeżo upieczeni uczniowie zaprezentowali występ artystyczny, składający się z aranżacji tanecznych, wierszy i piosenek.
Bycie Polakiem to stan umysłu
Bycie Polakiem to stan umysłu
We wtorek 09.10.2018 r. uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjalne wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do kina w Bielsku- Białej. Razem z nauczycielami obejrzeli film pt. Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Dzieło powstało na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Jego tematyka idealnie wpisuje się w świętowanie obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Film przypomniał młodzieży, że o wolność naszego kraju przodkowie walczyli w różnych czasach i na różnych frontach. Piloci z Dywizjonu 303 stanowią świetny przykład postawy patriotycznej, która charakteryzowała się skromnością, braterstwem, odpowiedzialnością za drugiego człowieka, afirmacją życia. Zostali bohaterami bitwy o Anglię i to o nich premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powiedział: Nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu.
Narodowe Czytanie 2018
Narodowe Czytanie 2018
Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.
Stefan Żeromski (1864-1925) był prozaikiem, dramaturgiem, publicystą i działaczem społecznym, jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku.
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.
W tym roku szkolnym w akcji Narodowego Czytania wzięli również uczniowie naszej szkoły. W dniu 26.09.2018 r. na godzinie z wychowawcą, przez radiowęzeł, przedstawiciele klas trzecich gimnazjalnych poprowadzili audycję, podczas której zaprezentowali ideę akcji, przypomnieli biografię Stefana Żeromskiego, wprowadzili w problematykę powieści, a następnie odczytali fragment Przedwiośnia.
W ten sposób uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej, a szkoła została zapisana na mapie miejsc propagujących czytelnictwo w ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rajd integracyjny
Poniżej fotorelacja z rajdu integracyjnego