Informacje

UWAGA!
Zmiana w odpłatnościach za obiady!
Szczegóły i nowy regulamin - zobacz

Konto Rady Rodziców
63 8133 0003 0001 0386 2000 0001

Koronawirus - informacje


Aktualne wytyczne MEN, GIZ, MZ - zobacz.

Numery telefonów, na które należy się kontaktować w sprawach dotyczących koronowirusa SARS-CoV-2:

 • telefon całodobowy: 514122992
 • telefon czynny w godz. 7.30 - 15.00: 334992944 lub 334992948
 • adres email: hdim@psse.bielsko.pl

Dziennik elektroniczny UONET+

Jak zalogować się po raz pierwszy - oglądnij film:

Pierwsze logowanie

Niezwykły międzynarodowy tydzień

Kategoria: Wydarzenia Opublikowano: piątek, 09, październik 2015 GrEgOr

 

 NIEZWYKŁY MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ W GIMNAZJUM IM. KRÓLOWEJ JADWIGI W WILKOWICACH

         W piątek 18 września 2015 roku  w napięciu oczekiwaliśmy  na dworcu kolejowym w Bielsku-Białej na naszych gości z miasta Schwerin z nadmorskiego landu Niemiec.

Jak zwykle w takich momentach towarzyszyło nam z jednej strony napięcie, z drugiej ekscytacja – jacy będą nasi rówieśnicy, jak sobie poradzimy, czy wszystko, co zaplanowane, uda się zrealizować. Na szczęście szybko okazało się, że nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów, bo i goście, i gospodarze są serdeczni i otwarci.

         W pierwszy dzień zaproponowaliśmy Niemcom zwiedzanie Bielska, w końcu nazywane jest „małym Wiedniem”, więc jest się czym pochwalić. Przewodnik oprowadzający naszą grupę po mieście mówił w języku niemieckim, co ułatwiło gościom bezpośrednie poznawanie architektonicznych szczegółów  i historycznych ciekawostek, a nam dało okazję do wzbogacania słownictwa w tej tematyce. Każdy z naszych nowych przyjaciół na koniec tej wędrówki otrzymał mały upominek. Spacer po mieście nie może obyć się jednak bez odwiedzania sklepów, więc po części kulturalnej ruszyliśmy do Sfery. Tu Niemcy skorzystali z okazji, robiąc rozmaite zakupy. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Z każdą chwilą coraz bardziej zacieśniały się nasze wzajemne relacje.

Niedzielę każdy spędził ze swoim gościem według własnego pomysłu – rodzinne obiady, kręgle, wycieczki rowerowe, spacery i rozmowy. Natomiast w poniedziałek zaprosiliśmy niemieckich gości do poznawania naszej szkoły, systemu polskiego szkolnictwa.  Z ciekawością uczestniczyli w lekcjach i różnych zajęciach, rozmawiali z innymi uczniami i nauczycielami. Po południu natomiast udali się do Oświęcimia, by zwiedzać obóz koncentracyjny - Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kolejnym punktem naszego programu była dwudniowa wycieczka przez Bochnię do Krakowa.  W czasie podróży do kopalni soli uczyliśmy Niemców polskich słów, a najpopularniejszym  było: „cześć”, którego wymowa stała się dla nich sporym wyzwaniem. Ostatecznie opanowali tę sztukę wzorowo.

W Bochni, by zwiedzić kopalnię, musieliśmy zjechać windą pod ziemię, co dostarczyło nam już na wstępie niemałych emocji. Następnie pokonaliśmy kolejką fragment trasy dla zwiedzających, podziwiając fantastyczne komory solne, wykute w soli kaplice i rzeźby oraz całe podziemne miasto. Pełni nowych, niezwykłych wrażeń ruszyliśmy do Krakowa, gdzie w hotelu zarezerwowano nam kolację i nocleg. Wieczór  znacznie nam się przedłużył , gdyż w ramach integracji  odwiedzaliśmy się nawzajem w pokojach i wszędzie słychać było nasze rozmowy i wybuchy śmiechu.

Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa – od Wawelu począwszy, przez Rynek z jego zabytkami i na Bramie Floriańskiej skończywszy. Potem jeszcze obiad w restauracji, lody i kupno pamiątek, i trzeba było już wracać do domu. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni opuściliśmy siedzibę Kraka, myśląc już o kolejnej wyprawie zaplanowanej na czwartek, tym razem do Muzeum Browaru w Żywcu. To ciekawe miejsce można nazwać perełką naszego regionu. Nie tylko przenosi zwiedzającego w świat z odległych czasów, ale dostarcza też wielu innych atrakcji, jak labirynt  czy gra w kręgle.

         Piątek to dzień wyjazdu niemieckich przyjaciół. Pożegnanie nie mogło się obyć bez łez, bo choć przeżyliśmy  wspólnie zaledwie tydzień, to połączyły nas niezwykłe doświadczenia i głębokie emocje, a przy tym żal, że to tak szybko minęło. Od tego momentu pozostały nam już wspomnienia i kontakt internetowy z nowymi przyjaciółmi. Oglądając zarówno te piękne, jak i te zabawne zdjęcia przypominamy sobie, jak fantastycznie spędzaliśmy wspólnie czas.    

Koordynator – mgr Iwona Męcner

 

 • a01
 • a02
 • a03
 • a04
 • a05
 • a06
 • a07
 • a08
 • a09
 • a10
 • a11
 • a12
 • a13
 • a14
 • a15
 • a16
 • a17
 • a18
 • a19
 • a20
 • a21
 • a22
 • a23