Przygoda z geometrią na pomarańczy

Kategoria: Wydarzenia Opublikowano: czwartek, 21, wrzesień 2017 GrEgOr

Czterech uczniów naszej szkoły uczestniczy w projekcie matematycznym "Przygoda z geometrią na pomarańczy". W ramach projektu uczestniczyliśmy w warsztatach dla uczniów oraz nauczycieli matematyki z Bielska-Białej i okolic, które poprowadzili autorzy książki pt. "Trzy światy geometrii" dr Anna Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. István Lenárt z Eötvös Loránd University w Budapeszcie.

Zajęcia były prowadzone metodą porównawczą, tj. treści z geometrii sferycznej będą porównywaliśmy z odpowiednimi treściami z geometrii na płaszczyźnie, znanymi uczniom z lekcji matematyki. Uczniowie, prowadząc własną pracę badawczą z wykorzystaniem różnorodnych środków dydaktycznych (kulistych owoców, piłek, globusów, plastikowych modeli sfery, przyrządów do wykonywania konstrukcji geometrycznych na sferze) odkrywali nową dla nich wiedzę, z zakresu m.in:

• podstawowe pojęcia na płaszczyźnie i na sferze: punkt, prosta, odcinek, kąt:
  • mierzenie odległości na płaszczyźnie i na sferze. Czy geografia może nam tutaj pomóc?
  • dwukąt – co to takiego?
  • czy twierdzenie Pitagorasa jest na sferze prawdziwe?